Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı bir şehirde üniversite kazanan öğrencilerin ilk araştırdığı şey konaklamadır. Özel öğrenci yurtları, devlet yurtları, apartlar ve ev öğrenciler için konaklama tercihleri arasındadır. Fakat ilk defa gidilen bir şehirde en mantıklı şeçim öğrenci yurdunda kalmak olacaktır. Peki öğrenci yurdu seçerken nelere dikkat etmek gerekir. Yurt arayışında olan öğrenci arkadaşlar için doğru seçim yapmalarına yardımcı olacak bir liste hazırladık. Gelin şimdi yurt seçerken nelere dikkat etmek gerekir maddeler halinde paylaşalım.

1. Ücret

Öğrencilik yaşamı boyunca belki de sizi en çok zorlayacak şey bütçe konusudur. Bu yüzden seçeceğiniz öğrenci yurdunun sizin ve ailenizin bütçesine uygun olmasına özen gösterin. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise şudur: Bazı öğrenci yurtları olması gerekenden çok daha ucuzdur. Fakat bu tür öğrenci yurtları genellikle bir siyasi görüşe veya dernek/vakıf/cemate ait yurtlardır. Bu tip yurtlar sizi farklı işlere yönlendirebilir ve başınızı ağrıtabilir.

2. Konum

Öğrenci yurdu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu hiç kuşkusuz öğrenci yurdunun konumudur. Öğrenci yurdunun üniversiteye yakın olması ve araç kullanmadan üniversiteye ulaşılabilmesi hem maddi olarak hem de zaman olarak size kazanım sağlayacaktır. Eğer bu mümkün değilse tek vesait ile üniversiteye ulaşabileceğiniz veya ücretsiz servis imkanı olan bir yurt seçmeniz iyi olacaktır. Öğrenci yurdunun konumu konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise yurdun güvenli bir yerde olmasıdır. Gece geç saatlerde yurda gidiş gelişlerinizde sorun olmayacak bir yurt seçmeye özen gösterin. Bunların yanı sıra öğrencilik hayatı aktif olma zamanıdır. Yurdun, şehrin sosyal imkanlarına ulaşılabilir bir yerde olması da sizin için büyük avantaj sağlayacaktır.

3. Yeme/İçme İmkanı

Öğrenciler için yeme/içme büyük önem taşımaktadır. Konaklanacak öğrenci yurdunda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olması size hem kolaylık sağlayacak hem de bütçenize ciddi olumlu etkileri olacaktır. Birçok öğrenci yurdunda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği fiyata değil olmaktadır. Bunun yanı sıra yurtta, öğrencilerin kullanabileceği bir mutfağın olması da büyük artı olacaktır.

4. Güvenlik

Seçeneğiniz öğrenci yurdunda, 7/24 güvenlik görevlisi, kamera sistemi ve kartlı giriş sistemlerinin olması güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Yurt seçerken yurdun güvenlik anlamında aldığı önlemleri dikkatli bir şekilde araştırın.

5. Temizlik ve Hijyen Koşulları

Temizlik ve Hijyen bir öğrenci yurdunda olması gereken ilk şeylerin başında gelmektedir. Yurt binasının temizliği kadar, oda temizliği de ciddi önem taşımaktadır. Bazı öğrenci yurtlarında günlük oda temizliği yapılırken bazı yurtlarda bu haftalık temizlik olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ortak kullanım alanlarının temizliği ve yemekhane temizliği oldukça önemlidir. Ayrıca öğrenci yurdunun Covid-19 için aldığı tedbirleri de araştırmanız çok önemlidir.

6. Ders Çalışma Ortamı

Üniversite hayatı boyunca sıkı bir şekilde ders çalışmanız gerekecektir. Yurtta tek kişilik odada kalıyorsanız, odanızda rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Ancak çoğu kişi gibi çok kişilik oda da kalacaksanız, öğrenci yurdunun uygun koşullara sahip etüt odası olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra odada size özel çalışma masası olmasına dikkat etmelisiniz.

7. Wi-Fi

Günümüz teknoloji çağında internet olmazsa olmazların başında gelmektedir. Birçok araştırmayı internette yapacak, canınız sıkıldığı zaman internette vakit geçireceksiniz. Artık günümüzde hemen tüm öğrenci yurdunda internet vardır ancak yurdun sağlamış olduğu internet alt yapısının, öğrenci kapasitesine yeterli olup olmadığı öğrenin. İnternet alt yapısının yeterli olması ve internetin her odada çekiyor olması gerekmektedir.

8. Doğal Afetlere Karşı Önlemler

Seçeceğiniz öğrenci yurdunun depreme dayanıklı olmasına ve yangın gibi afet durumları için aldığı önlemlere dikkat etmelisiniz.

9. Banyo ve Tuvalet Durumu

Toplu olarak yaşanılan yerlerde en önemli kriterlerden biri banyo ve tuvalet durumudur. Banyo ve tuvaletin oda içinde yer alması hijyen kullanım anlamında büyük bir artıdır. Bazı öğrenci yurtlarında banyo ve tuvaletler ortak kullanım alanıdır. Bu gibi durumlarda banyo/tuvaletin kişi sayısına yeterli olmasına ve temizliğine dikkat edilmesine özen gösterin.

10. Yurt İmkanları

Öğrenci yurdu, konaklamanın dışında zamanınızın büyük bölümünü geçireceğiniz bir nevi evinizdir. Yurdun sosyal imkanlarının olması oldukça önemlidir. Bazı öğrenci yurtları, ücretsiz servis, revir, sinema odası, kafeterya, spor salonu, kablolu maç yayınları, masa tenisi, tenis kortu, futbol sahası, havuz, sauna gibi imkanlara sahiptir. Tercih edeceğiniz öğrenci yurdunda bu imkanların olması büyük bir artı olacaktır.

Peki Aradığım Kriterlere Göre Öğrenci Yurdunu Nasıl Bulacağım?

yurdum.net işte bu konuda size yardım olmak için kuruldu. Sitemizde tüm öğrenci yurtları konumlarıyla birlikte yer almaktadır. Yurt arama sayfamızda öğrenci yurtlarının konumlarını harita üzerinden görebilir, okuyacağınız üniversiteye yakın yurtları bulabilirsiniz. Ayrıca gelişmiş arama imkanımız ile istediğiniz kriterlerde (şehir, yurt tipi, oda kapasitesi, güvenlik, yemek imkanı, servis, revir, kablolu yayın, etüt odası, spor salonu vb.) öğrenci yurtlarını arayabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle